V dnešní době používáme velké množství různých online služeb (Facebook, Dropbox, Gmail…) u kterých často opakujeme ty samé činnosti. Přitom si můžeme velice jednoduše ušetřit čas (a někdy i nervy) díky automatizaci. Že nevíte co si pod tím představit?
IFTTT – automatizace internetu
Znamená to, že určité úkony (které si nastavíme) se budou provádět automaticky dle našich kritérií. V případě, že nastane podmínka A se vykoná akce B. Proto se aplikace, kterou budeme používat jmenuje IFTTT (z anglického If This Then That).
Příklad: Fotka, která má určitý #hashtag, se mi automaticky uloží do Dropboxu. Oblíbená písnička ze Soundcloudu se zveřejní na Twitteru. Pokud předpověď počasí hlásí zítra déšť, přijde mi email. Oblíbené články z Feedly se uloží do Pocket atd.
Ukázky některých automatizací:
Začínáme
K vytvoření těchto automatizovaných úkonů je potřeba se nejdříve zaregistrovat. Následně vám aplikace ukáže, jakým způsobem pracuje. Po úvodním představení se již můžete vrhnout do automatizace.
Vše funguje pomocí Recipes (receptů) a Channels (připojených aplikací). Přehled všech aplikací, které je možné propojit naleznete na této stránce.
IFTTT – návod
Jako praktickou ukázku si uvedeme automatizaci, kdy při publikování nového článku na Digitips.cz se zveřejní příspěvek na Twitteru.
Vytvoření receptu
Nový recept vytvoříme tak, že klikneme v menu na My Recipes a následně na tlačítko Create a Recipe. Po kliknutí na modré slovo this si vybereme aplikaci, která bude spouštět žádanou automatizaci.
Výběr první aplikace (spouštěč)
V našem případě, to bude kanál RSS tohoto webu, kdy v případě zveřejnění nového článku tuto změnu aplikace zaznamená a vykoná zvolenou akci. Proto vybereme Channel RSS, zvolíme v jakých případech se má akce spustit (nová položka v RSS) a následně zadáme adresu webu.
Výběr druhé aplikace
Teď je na řadě výběr aplikace, která má vykonat určitou akci. V našem případě je to Twitter, kde se zveřejní příspěvek. Proto klikneme na slovo that a zvolíma channel Twitter. Zde je nutné službě IFTTT udělit oprávnění přidávat příspěvky na Twitter. Zobrazí se malé okno, kde je nutné se přihlásit k účtu na Twitteru a potvrdit přístup.
Nyní jen stačí vybrat, že chceme, aby Twitter zveřejnil nový tweet a případně upravíme jeho podobu.
Hotovo
V závěru si ještě můžete recept pojmenovat. Na pravém obrázku již vidíte v přehledu receptů již nově vytvořený 🙂
Mobilní aplikace
IFTTT má také aplikaci pro Android a iOS. Z ní můžete snadno jednotlivé recepty spravovat nebo vytvořit nové, které budou spolupracovat se samotným telefonem. Např. se telefon přepne do tichého režimu když přijdete do práce.
Akční tlačítko
Opravdu jednoduchá funkce, kdy tlačítko „naprogramujete“ tak, aby po stisknutí vykonalo specifickou akci. Např. nastavilo termostat na 20°C, odeslalo email rodině s předem připraveným textem, že se blížíte domů nebo sdílelo vaši aktuální polohu na Facebook.
Závěr
IFTTT je zajímavá a především užitečná webová služba, která umí automatizovat a propojit aplikace mezi sebou. Za pozornost stojí se podívat na kolekce, kde naleznete mnoho připravených receptů a zároveň je to dobrá inspirace pro tvorbu vlastních. Zjistíte, že některé by vás možná ani nenapadly, přitom nám mohou usnadnit čas a práci. Pokud by vás zajímaly sociální sítě, přečtěte si článek jak spravovat více sociálních sítí najednou, kde naleznete další způsoby, jak automatizovat činnosti v sociálních médiích.
Baví mě moderní technologie, testování různých online nástrojů a mobilních aplikací. Formou článků se s vámi dělím o rady, návody a recenze toho, s čím mám zkušenosti nebo mi to přijde užitečné a zajímavé. Zajímám se o online marketing a tvořím webové stránky 🙂