Je mnoho situací, kdy je lepší práci zadat někomu jinému. Pokud si chcete např. nechat vytvořit banner a nestíháte, nebo v této činnosti nejste příliš zruční, můžete delegováním takovéto práce ušetřit čas, nervy i peníze. Člověk, který tyto služby nabízí zvládne konkrétní práci pravděpodobně rychleji a kvalitněji než kdybyste ji dělali vy. Kde ale někoho pro takovou práci najít? Ukážeme si několik portálů, které jsou přesně pro tyto účely určeny.

Zatím jsme se na tuto situaci dívali pouze z pohledu zadavatele práce. Stejně tak ale můžete být tím, kdo své služby na zmíněných portálech nabízí a dostává za ně zaplaceno. Dodavatelem tak může být jak profesionál, tak třeba i student nebo maminka na mateřské dovolené.

Jaké služby portály obvykle nabízí?

 • online marketing (email marketing, SEO, PPC, analytika…)
 • sociální sítě
 • grafika a design (loga, bannery, vizitky, úprava fotografií…)
 • copywriting, překlady, PR články, zpracování podkladů
 • tvorba webů a programování
 • audio a video
 • vzdělávání
 • poradenství
 • a další…

Mikroslužby

Samozřejmě kvalita jednotlivých dodavatelů je různá. Je dobré si projít více nabídek a podívat se na reference. V případě mikroslužeb jsou jednotlivé práce nabízeny za řádově stokoruny, což je nutné brát v úvahu. I za relativně málo peněz můžete získat kvalitně odvedenou práci, která bude odpovídat vašim představám. Na druhou stranu některé nabídky a ukázky prací jsou opravdu zvláštní až úsměvné 🙂

Většina těchto portálů nabízí nějakou formu garance, kdy v případě, že nebudete s výsledkem spokojení, dostanete vaše peníze zpět. Odpadá tak nejistota, zda za vaši investici dostanete to, co jste si objednali a jestli budete s výsledkem spokojeni.

Jak to funguje?

 1. vyhledáte konkrétní mikroslužbu
 2. popíšete své požadavky a domluvíte se detailech
 3. zaplatíte uvedenou částku
 4. práce je dokončena

Stovkomat

Asi nejznámější český portál zaměřený na mikroslužby. Nabídky prodejců můžete procházet skrz vyhledávání nebo jednotlivé kategorie. U některých nabídek je pak možné si dokoupit rozšíření služby (např. rychlejší dodání apod.) Při registraci navíc získáte 50 Kč na první nákup 🙂

Stovkomat (mikroslužby)

Stovkomat (mikroslužby)

Fiverr

Velký zahraniční portál, kterým se inspiroval český stovkomat. Naleznete zde obrovské množství dodavatelů, kteří nabízejí širokou nabídku služeb. Vše je opět přehledně roztříděno do kategorií a při procházení můžete nabídky ještě podrobněji filtrovat. Pokud vám angličtina nedělá problém, tak zde si jistě vyberete.

Fiverr (mikroslužby)

Fiverr (mikroslužby)

Já udělám

Další český projekt na stejném principu. Existuje i jeho slovenská verze.

Já udělám (mikroslužby)

Já udělám (mikroslužby)

Poptávky

Easytask

Easytask původně nabízel také mikroslužby. V současnosti však funguje pouze formou poptávek. Princip je jednoduchý. Zadáte poptávku, kam popíšete své požadavky. Easytask následně pošle poptávku odpovídajícím dodavatelům, které má ve své databázi. Ti se následně rozhodnou, zda mají o vámi zadanou práci zájem a v případě že ano, zašlou vám své nabídky s detaily možné spolupráce. Ze zaslaných nabídek si některou vyberete a následně dovedete projekt do zdárného konce 🙂

Easytask (poptávky)

Easytask (poptávky)

Freelancer

Česká varianta zahraničního portálu, který funguje také na principu poptávek. Při zadávání poptávky vás průvodce navede tak, abyste vyplnili všechny potřebné informace. Podle typu práce může vaše poptávka probíhat i formou soutěže (např. u grafických prací), kde si náslendě vybíráte z různých variant.

Freelancer (poptávky)

Freelancer (poptávky)

Sdílet na Pinterestu

Sdílej