Potřebujete najít kvalitní obrázky zdarma, které můžete použít bez obav a to dokonce i pro komerční využití? Zde je přehled nejlepších stránek, kde tyto fotky můžete nalézt…

Jaké jsou možnosti?

Vyhledat obrázek na internetu není žádný problém. Stačí použít Google. Jenže neoprávněným použitím fotky stažené z internetu se můžete vystavit problémům. Jak se tomu vyhnout?

První možností je použít obrázky vlastní nebo vzít foťák a nějaké vytvořit. Druhá možnost je využít nabídky některé fotobank, kde lze fotky a obrázky legálně zakoupit. Třetí možností je použít obrázky, které jsou dostupné legálně zdarma.

Ty obvykle naleznete na internetu pod licencí Creative Commons. Existuje několik druhů této licence. Autor si tak může zvolit, jak se smí s jeho dílem nakládat. Např. že se dílo nesmí používat komerčně, nesmí se upravovat atd. Vyhledávačů obrázků s těmito licencemi je mnoho. K hojně používaným patří třeba Flickr. Při vyhledávání si ale musíte hlídat, pod jakou licencí je obrázek zveřejněn, při jeho používání se touto licencí řídit a pokaždé musíte uvádět autora. Nechcete tohle řešit? Je tu ještě jedna možnost…

Licence Creative Commons Zero (CC0) – u díla s touto licencí se autor celosvětově vzdal všech svých autorských práv. Podrobné informace o této licenci si můžete přečíst na této stránce.

Ve zkratce toto dílo smíte:

  • kopírovat
  • upravovat
  • distribuovat
  • používat pro komerční účely
  • používat bez uvedení autora
  • nepotřebujete žádný souhlas

Níže naleznete zdroje, kde lze obrázky pod touto licencí najít. Raději si však zkontrolujte, jestli nedošlo k nějaké změně a na daném webu jsou obrázky zveřejňovány stále pod touto licencí.

Kde obrázky bez omezení hledat?

PIXABAY

Přes 400 000 obrázků ke stažení zdarma. Navíc je web v češtině což platí i pro vyhledávání. Vyzkoušejte 🙂

PICJUMBO

Projekt za kterým stojí čech Viktor Hanáček. Samozřejmě můžete opět fotky používat zdarma i ke komerčním účelům…

LIBRESHOT

Další stránka s českými kořeny, kde je autorem Martin Vorel. Různorodé fotky jak z českého prostředí tak ze světa.

STOCKSNAP

Stránka s moderním designem, kde naleznete obrázky a fotky dostupné zdarma bez omezení…

KABOOMPICS

Kvalitní fotky a vyhledávání včetně rozdělení do kategorií atd.

REALISTICSHOTS

Fotky zdarma pro váš web, blog, nebo cokoliv jiného…

STOKPIC

Fotky ve vysokém rozlišení které vás nadchnou…

SPLITSHIRE

Další zdroj fotografií, kde se dají najít pěkné kousky…

LIFEOFPIX

Hledáte pěkné fotografie třeba i pro komerční použití? Zkuste Lifeofpix…

PEXELS

Povedený katalog obrázků, který dokáže vyhledávat i v ostatních uvedených webech…

Bonus

Zbývající 2 stránky se trochu liší. Nenaleznete zde tak propracované vyhledávání, kategorie apod., přesto jsou zde zveřejňovány krásné a kvalitní fotky. První stránka obsahuje fotky pouze jednoho autora, kterým je Ryan McGuire. Za druhým webem stojí skupina Crew, kde naleznete fotky ve vysokém rozlišení, které jsou opět pod CC0 licencí.

GRATISOGRAPHY

Fotky pouze jednoho autora, kterým je Ryan McGuire.

UNSPLASH

Populární stránka s kvalitními fotografiemi zdarma.

Aktualizováno (další zdroje obrázků): Jeshoots, Skitterphoto, DesignersPics, MMTStock, Moveast, JayMantri

Závěr

Stránek, kde můžete vyhledávat obrázky je nespočet. Mnoho z nich však má určitá omezení co se týče kvality obrázků nebo možností jejich použití. Proto v tomto seznamu naleznete pouze weby obsahující kvalitní fotografie, u kterých nejsou žádné kompromisy a lze je použít i pro komerční účely 🙂 Pokud si nějakou tu fotku stáhnete, mohlo by vás zajímat, jak zmenšit velikost fotky za pár vteřin.

Sdílet na Pinterestu

Sdílej