Co je to podcast?

Podcasty tu jsou už s námi poměrně dlouhou dobu. Kdo neví o co se jedná, tak Wikipedie popisuje podcasty jako způsob šíření audioinformací nejčastěji ve formátu MP3, přičemž se pro získávání informací z webových stránek o nově přidaných nahrávkách využívá technologie RSS. Název podcast pak vznikl spojením slov názvu přehrávače iPod (Pod = Personal On Demand) firmy Apple s anglickým slovem broadcasting, vysílání. Pro přehrávání se pak využívají různé specializované aplikace.

Ačkoliv mnoho podcastů neustále vzniká a zaniká (nevychází nové epizody), přijde mi, že v součastnosti jejich obliba roste. Z jedné strany je to totiž zajímavý způsob, jak šířit zajímavé informace a z druhé strany se naopak něco zajímavého dozvědět nebo naučit. Jednotlivé pořady se věnují různým oblastem, takže si každý posluchač může najít přesně takový podcast, který se věnuje tomu, co ho zajímá. 

Jaké jsou výhody podcastů?

Hlavní výhodou je fakt, že podcasty můžete poslouchat při vykonávání jiných činností. Při cestování v MHD i při řízení auta, při sportu, vaření, uklízení, čekání u doktora, práci na PC atd. Oproti živému vysílání je můžete poslouchat v době, kdy se vám to hodí, libovolně zastavovat, vracet se zpět atd. 

V čem podcasty přehrávat?

Stačí si stáhnout libovolnou aplikaci na podcasty. Konkrétní podcast naleznete přes vyhledávání v aplikaci nebo vložením jeho RSS feedu. Pro iOS můžete využít nativní aplikaci Podcasty nebo třeba Overcast, který nabízí více funkcí. Na Androidu si stáhněte aplikaci Podcast Addict nebo Podcast Go. Aplikace si navíc umí obvykle samy stáhnout nové epizody offline, takže například v letadle budete mít co poslouchat bez toho, abyste na to museli předem myslet.

Zajímavé české podcasty

Původně jsem chtěl vytvořit přehled českých podcastů, než jsem zjistil, že něco podobného už existuje a tudíž nemá smysl tvořit totéž. Takže pokud hledáte nějakou inspiraci, co poslouchat v češtině, koukněte na tento web nebo seznam od Audiolibrix.

Do svého výběru jsem zařadil méně oborově specifické podcasty, které jsem už někdy v minulosti slyšel a ze kterých si může každý něco odnést. Obykle to jsou rozhovory s hosty, kteří jsou odborníky ve své oblasti nebo něco zajímavého dokázali. Nezařazoval jsem podcasty, u kterých už aktuálně nevychází nové díly. 

Brocast

Podcast bratrů Adama a Tomáše, jehož epizody mají obvykle 2 hodiny. Zajímavý výběr hostů a super formát, kde nevypráví pouze host, ale všichni tři.

Forbes Radio

Známý magazín vydává i svůj vlastní podcast, kam zve různé zajímavé hosty z oblasti byznysu.

Z Podpalubí

Český nástroj pro týmovou práci a komunikaci vydává také vlastní podcast, který se zabývá podnikáním.

Mladý podnikatel

Jiří Rostecký už několik let natáčí videorozhovory s českými podnikateli, které si můžete přehrát i formou podcastu.

Na volné noze

Portál pro „volnonožce“, který vytváří rozhovory s freelancery z různých oblastí.

Proti Proudu

Dan Tržil a jeho inspirativní rozhovory s lidmi, kteří jdou proti proudu, boří stereotypy a jsou vynikající ve svých oborech.

Na vlně podnikání

Druhý podcast, který vytváří Dan Tržil, kam si zve zajímavé české podnikatele nebo manažery.

Deep Talks

Podcast Petra Ludwiga, který se s různorodými hosty baví o tématech jako jsou hodnoty, smysl práce/života apod.

Podnicast

Celkem nový podcast slovenského internetového podnikatele Petra Chodelky, který se s hosty věnuje různým tématům v jejich podnikání.

Ačkoliv jsou v přehledu pouze aktuálně vycházející podcasty, mnoho zajímavých informací naleznete i v epizodách těch podcastů, které už v současnosti nevznikají. Příkladem mohou být podcasty Já nic nechci, Probudobra nebo třeba Kreativní kreatury. Třeba se i v nich něco nového dozvíte nebo naučíte 🙂

Sdílet na Pinterestu

Sdílej