Mít vlastní webové stránky je v dnešní době důležité a to i v oborech, kde to před pár lety nebylo nutné. Lidé stále více vyhledávají věci na internetu a kdo své internetové stránky nemá, je v některých případech ve značné nevýhodě. Přitom není nutné utrácet velké sumy za realizaci webových stránek. Existují dostupná řešení, díky kterým to zvládne opravdu každý. Nepotřebujete ovládat programování ani být IT specialista. Stačí mít pouze počítač a připojení k internetu.
Z online nástrojů pro tvorbu webových stránek, které jsem měl doposud možnost vyzkoušet vede jednoznačně služba Weebly. Z jakých důvodů?
- nejlépe zpracovaná administrace webu (jednoduchá, intuitivní, přehledná)
- bez reklam (ano, i verze zdarma neobsahuje reklamu)
- krásné moderní šablony
- velké možnosti úprav vzhledu, pokročilé funkce, integrace s dalšími službami atd.
- poměr cena/výkon
Jedinou nevýhodou může být pro někoho skutečnost, že služba není v češtině. Pro svoji jednoduchost je však možné ovládání zvládnout i bez znalosti angličtiny. Navíc můžete přepnout na některý z dalších dostupných jazyků jako němčina, ruština, polština, italština, francouzština atd. 🙂
Českou alternativou Weebly je služba Webnode, která v poslední době udělala celou řadu změn k lepšímu. Její ovládání je nyní mnohem jednodušší a přehlednější. V nabídce je navíc mnoho pěkných a moderních šablon pro různé účely. Pokud si tedy chcete vytvořit web krok po kroku kompletně v češtině, bude pro vás lepší volbou tento nástroj pro tvorbu webových stránek. Principy, postupy a rady v uvedené v tomto článku jsou pro Webnode podobné a mohou se vám také hodit.
Tvorba webových stránek s Weebly
Malá ukázka toho, jak snadno si můžete vytvořit vlastní web. Dále v článku se dozvíte užitečné rady, které se vám v průběhu vytváření stránek mohou hodit…
1) Registrace
Otevřete si stránku Weebly. V registračním formuláři zadejte svoje jméno, email a heslo pro přihlášení. Kliknutím na tlačítko Try Free se zaregistrujete.
2) Typ stránky
V dalším kroku si vyberete, zda chcete vytvořit klasickou webovou stránku, blog nebo e-shop (vaši volbu můžete později kdykoliv změnit).
3) Šablona
Nyní je na řadě výběr šablony (vzhledu vaší stránky). Design berte spíše orientačně, všechny obrázky lze upravit podle svého a samotnou šablonu není problém později přepnout na jinou.
4) Výběr domény
Důležitým krokem je volba domény (adresy vaší stránky). Pravidly pro tvorbu názvu stránky se zabýval tento článek. Ve verzi zdarma máte možnost si vytvořit doménu ve formě libovolnynazev.weebly.com Další možností je zaregistrovat si skrz Weebly doménu .com, propojit vlastní, nebo u českého poskytovatele zaregistrovat novou doménu. V těchto případech je ale nutné zakoupit nektěrý z placených balíčků Weebly, se kterými získáte navíc přístup k některým pokročilým funkcím. Platba probíhá pomocí platební karty nebo PayPalu (v tomto případě by se mohlo hodit: Jak poslat peníze na paypal bez čekání ihned). Vlastní doména přináší řadu výhod. Stránka působí více důvěryhodně a profesionálněji, můžete mít e-mailovou adresu ve tvaru např. info@nazevfirmy.cz, kdykoliv můžete změnit systém, na kterém běží váš web bez nutnosti změny adresy stránky a samozřejmě budujete svoji značku. V případě nenáročných projektů postačí free verze se slovem weebly v adrese.
5) Přidání prvků
Od této chvíle můžete začít pracovat na samotných stránkách. Se všemi texty operujete podobně jako v MS Office. Není problém změnit velikost písma, nastavit kurzívu, tučné písmo nebo změnit text na odkaz. Nové prvky stačí přetáhnout z levého menu a umístit kam potřebujete. Bloky lze skládat nad sebe, vedle sebe, používat více sloupců apod.
Prvků je možné přidat opravdu mnoho od nadpisů, textů, obrázků až po soubory, kontaktní formuláře, galerie, mapy, tlačítka, videa, widgety atd. Každý z nich má své vlastní nastavení (např. u kontaktního formuláře upravíte jednotlivá pole, u mapy adresu atd.)
Vyhněte se problémům: 9+2 zdroje obrázků zdarma i pro komerční účely
6) Design
Na kartě design si upravíte vše co souvisí se vzhledem. Můžete přepnout na jinou šablonu, změnit fonty, pozadí, barvy a dokonce editovat HTML/CSS. Správný web by měl mít samozřejmě vlastní logo.
7) Stránky
Pod touto záložkou upravujete, přidáváte nebo mažete jednotlivé stránky. Nastavujete jejich vzhled, vlastnosti a údaje. Určitě nepřehlédněte položku +Advanced Settings v dolní části stránky, kde naleznete pole pro titulek stránky, popis a klíčová slova. Doporučuji tyto pole řádně vyplnit kvůli vyhledávačům.
V levém sloupci vidíte jednotlivé stránky tak, jak jsou seřazeny v menu. Jejich uspořádání změníte přetažením nahoru nebo dolů. Nabídku s více urovněmi vytovříte tak, že danou stránku posunete vpravo.
8) E-shop, blog
Weebly podporuje i tvorbu e-shopu. Ve verzi zdarma máte dostupné pouze základní funkce. S placenými balíčky získáte pokročilé funkce. Na webu můžete také mít jednoduchý blog.
9) Nastavení webu
Pod položkou settings upravíte doménu stránky, SEO, můžete přidat skvělý plugin s widgety, měřící kódy pro Google Analytics, Google Search Console, nastavit přesměrování, přidat další editory stránky, spravovat e-shop, blog apod. Vzhledem k popularitě Weebly, je možná integrace s mnoha dalšími službami např. pro chat, email marketing, rezervace atd.
10) Zveřejnění stránek
Pokud už máte stránky hotové, kliknutím na tlačítko Publish v pravém horním rohu je zpřístupníte návštěvníkům. Pokud budete v budoucnu provádět nějaké úpravy na stránkách, tak dokud nekliknete na tlačítko Publish, návštěvníci vašich stránek tyto změny neuvidí. Můžete tak bez obav provádět úpravy a zkoušet nové funkce.
11) Účet
Účet, který jste si zaregistrovali na začátku umožňuje spravovat více stránek. Pokud chcete vytvářet větší množství webů pro různé projekty, nemusíte se kvůli každému znovu registrovat. Stačí kliknout na oranžové tlačítko Add Site a nová stránka je vytvořena. Pod tlačítkem stats naleznete pro daný web základní statistiky. Kliknutím na more získáte přístup ke zprávám zadaným skrz kontaktní formulář, komentářům na blogu a dále můžete stránku kopírovat případně smazat.
Závěr
Weebly je opravdu zdařilá online služba pro tvorbu webových stránek. Ačkoliv obsahuje velké množství funkcí, jednoduché ovládání je zvládnuto na výbornou. Vzhledem k popularitě Weebly v zahraničí na tuto službu myslí i vývojáři mnoha dalších aplikací a není problém stránky propojit s dalšími online nástroji nebo najít mnoho návodů jak s Weebly pracovat. Zamrzí pouze absence českého jazyka, která ale v dnešní době, kdy mnoho lidí angličtinu ovládá alespoň na základní úrovni není zase takový problém. Českou alternativou je pak služba Webnode.
Baví mě moderní technologie, testování různých online nástrojů a mobilních aplikací. Formou článků se s vámi dělím o rady, návody a recenze toho, s čím mám zkušenosti nebo mi to přijde užitečné a zajímavé. Zajímám se o online marketing a tvořím webové stránky 🙂