Chcete svůj web oživit a přidat mu nové funkce? Tak čtěte pozorně dále. Ukážeme si plugin, který toho umí opravdu hodně a jeho ovládání je hračka 🙂 Navíc nezáleží jestli používáte WordPress, Webnode, Weebly nebo vlastní řešení. Přidat si ho může každý a navíc je zdarma. Tento doplněk pro vaše webové stránky se jmenuje Getsitecontrol.

Co plugin umí?

Pokud to chcete zjistit, nejlepší bude si to vyzkoušet v praxi na oficiálních stránkách. Autoři mají velmi dobře zpracovaný web, kde si můžete vyzkoušet všechny varianty widgetů a poznat dostupné funkce. Hned na úvod musím říct, že se mi jejich web opravdu líbí, vše je přehledné, funkční a ve stejném duchu se nese i samotná administrace. Ale nebudeme předbíhat.

Příklady některých widgetů…

Jaké widgety můžete přidat?

  • Formulář pro sběr emailů (subscribe) – pomůže vám efektivně sbírat emailové adresy návštěvníků pro váš email marketing
  • Sociální tlačítka pro sdílení (share) – nechte návštěvníky pohodlně sdílet váš web nebo článek aby se o něm dozvěděl celý svět
  • Tlačítka pro sledování na sociálních sítích (follow) – získejte další fanoušky na vaší stránce nebo profilu na sociálních sítích jako Facebook, Twitter, Google Plus, LinkedIn atd.
  • Kontaktní formulář (contact) – usnadněte lidem cestu k tomu, jak vás kontaktovat
  • Promo widget pro libovolný obsah (promo) – propagujte cokoliv – slevy, akce, speciální nabídky, zkrátka na co si vzpomenete
  • Widget pro ankety nebo dotazník (survey) – zjistěte názoryspokojenost nebo potřeby svých zákazníků a získejte užitečnou zpětnou vazbu
  • V budoucnu by měl být přidán ještě chat

Typy widgetů

Umístění widgetu (způsob zobrazení)

  • Vyskakovací okno (pop up)
  • Okno v rohu stránky po skrolování (scroll box)
  • Pruh v hlavičce (header bar)
  • Pruh v patičce (footer bar)
  • Plovoucí widget v patičce nebo na okrajích stránky (floating widget)

Umístění widgetu

Postup

Registrace

V prvním kroku je potřeba se registrovat. Stačí kliknout na tlačítko Sign Up v pravém horním rohu, zadat email, heslo a adresu webu, na kterém chcete widgety používat. V dalším kroku je nutné přidat speciální kód na vaše stránky. Nejedná se o nic složitého a v nápovědě naleznete návody jak to provést (u WordPressu si stáhnete plugin, v případě vlastního řešení nebo stránek jako Weebly apod. je to záležitost několika kliknutí). Po ověření kódu už můžete začít okamžitě tvořit widgety a používat je na svém webu. Výhodou je, že od této chvíle vše ovládáte přes administraci a libovolně vše přidáváte a nastavujete jak potřebujete.. Vložený kód není nutné nijak upravovat a provedené změny se na vašich stránkách projeví okamžitě.Getsitecontrol - úvodní stránka (widgety)

Tvorba widgetů

Widget si vytvoříte jednoduše kliknutím na tlačítko Create widget. Stačí si vybrat, jaký typ chcete použít a ihned se můžete vrhnout do úprav. Pro každý widget na jednotlivých kartách nastavujete jeho vlastnosti. Ty se mění v závislosti na zvoleném typu widgetu a jeho umístění. Pokud vyberete např. vyskakovací okno pro sběr emailů, můžete přidat obrázek a více polí textu oproti plovoucímu tlačítku kde tolik možností není. V průběhu tvorby můžete neustále přepínat mezi mobilním a běžným zobrazením a krásně tak vidíte, jak zvolený prvek bude vypadat na mobilních zařízeních a počítačích.

Přidat widget - administrace/nástěnka (getsitecontrol)

Vzhled

Na této kartě si nastavíte vše co se týká designu. Můžete měnit typ písma, barvy, animace, přidávat obrázky atd.

Volba vzhledu (getsitecontrol)

Obsah

Tady můžete měnit vše, co se týká obsahu widgetu. Lze upravovat texty, u formulářů a dotazníků přidávat další pole, u tlačítek na sdílení přidávat sociální sítě apod. Poměrně hodně toho nabízí kontaktní formulář. Stojí za to vyzkoušet některou z připravených šablon, které mohou sloužit pro objednávkový formulář, podporu zákazníků, jejich dotazy a žádosti nebo zpětnou vazbu. Podobné funkce poskytuje widget pro dotazníky, kde taktéž naleznete šablony např. pro hodnocení atd.

Změna obsahu (getsitecontrol)

Potvrzovací stránka

Pokud návštěvník vašeho webu zadá nějaké údaje (email, dotaz, objednávku…) tak na této kartě si nastavíte, jaké potvrzení se mu zobrazí (poděkování, další pokyny…).

Stránka s poděkováním/potvrzením (getsitecontrol)

Chování

Zde si upravíte chování widgetu. Můžete si vybrat za jakých podmínek a kolikrát se widget má zobrazit nebo naopak skrýt. Např. sleva se zobrazí ve chvíli, kdy uživatel bude chtít z vaší stránky odejít. Tlačítko pro sdílení se ukáže po 20 sekundách a jen na určitých stránkách apod. Nejvíce vám ale řekne následující obrázek.

Nastavení chování (getsitecontrol)

Cílení

Až na jedno pravidlo se v tomto případě jedná o pokročilou placenou funkci. Lze nastavit konkrétní stránku, kde se má nebo naopak nemá widget zobrazovat. Dále můžete přidat pravidla pro zobrazení widgetů v závislosti na používaném zařízení, operačním systému, prohlížeči atd. Příkladem může být vyskakovací okno, které se na mobilních zařízeních zobrazovat nebude, ale návštěvníkům používajícím počítač ano.

Nastavení cílení (getsitecontrol)

Integrace

V této záložce si upravíte email, kam mají chodit notifikace, nastavíte autoresponder nebo připojíte některou z podporovaných služeb. V současnosti to jsou nástroje pro email marketing Mailchimp, Aweber a Constant Contact.

Propojení s emailingem/integrace (getsitecontrol)

Další funkce

Statistiky – umožní vám sledovat, jak si jednotlivé prvky vedou, kolik lidí na ně kliklo apod.

AB testování – dovolí mít aktivní dva typy widgetu, které se budou návštěvníkům náhodně zobrazovat a ukáže vám např. na kterou barevnou variantu widgetu lidé klikají více a je vhodné ji použít

Analytika – propojení s Google Analytics

Závěr

Getsitecontrol je výborný plugin. Je jednoduchý, má skvělé funkce, krásný design a funguje naprosto bez problémů. Navíc i verze dostupná zdarma toho nabízí poměrně dost a mnoha uživatelům bude stačit. Kdo by potřeboval více možností pro úpravu designu, odstranit logo, získat některé pokročilé funkce nebo přidat další stránky, může si koupit placenou verzi a zároveň tak podpořit vývojáře v další tvorbě. V tomto případě si to jistě zaslouží. Mezi známé konkurenty patří např. Sumome, které sice nabízí podobné funkce a má navíc heatmapy, ale chybí mu např. ankety, nemá tak vychytaný kontaktní formulář, tlačítka pro sledování na sociálních sítích a celkově mi nepřijde tak uživatelsky přívětivé jako právě Getsitecontrol, kterému za sebe uděluji 5 hvězdiček z 5 🙂

Sdílet na Pinterestu

Sdílej