Možností, jak poslouchat hudbu online je nespočet. Mezi známé služby patří např. Spotify, Deezer nebo Google Music. Některé jsou placené, jiné nabízí hudbu zdarma za určitých podmínek. V tomto článku se podíváme na Soundcloud, který nabízí jak přehrávání hudby, tak možnost hudbu sdílet, nahrávat vlastní tvorbu a to zdarma.
Registrace
Kliknutím na oranžové tlačítko v pravém horním rohu lze vytvořit nový účet. První možností je registrace pomocí vašeho emailu. Druhou variantou je příhlášení přes Facebook nebo G+. Po registraci vám přijde ověřovací email a po přihlášení se už můžete vrhnout do nastavení vašeho profilu.
Profil
Prvním krokem je volba jména nebo přezdívky, pod kterým budete viditelní pro ostatní uživatele. Pokud si vyberete takové jméno, které ještě nikdo nemá, lze si přizpůsobit také url ve tvaru soundcloud.com/vasejmeno. To je vhodné především pro interprety, kteří tento tvar použijí pro svůj pseudonym. Kdo chce, může přidat mezi viditelné údaje i svoje reálné jméno, dále město, zemi, popis a případně odkaz na webovou stránku.
Pod kartou content si upravíte nastavení RSS např. pro aplikace zaměřené na Podcasty. V záložce account si změníte heslo nebo smažete celý účet. Pod položkou connect si přidáte sociální sítě pro pohodlnější sdílení. Kliknutím na kartu email si nastavíte zasílání upozornění na email uvedený při registraci. Poslední záložka privacy vás nechá přizpůsobit, zda si přejete aby vás mohl kontaktovat prostřednictvím zprávy každý, nebo jenom ten, koho sledujete.
Používání
Follow
Mezi základní funkce patří sledování, které funguje na stejném principu jako např. na Twitteru. Stačí otevřít profil některého interpreta a kliknout na tlačítko follow. Od této chvíle uvidíte jeho nově publikované písně ve svém streamu.
Like
Další užitečnou funkcí je like. Každá takto označená píseň se vám automaticky přidá do složky oblíbené. Vytváříte si tak svoji knihovnu oblíbené hudby, kterou si můžete kdykoliv poslouchat. Zde se hodí funkce náhodného přehrávání, díky které si poslechnete i písně, které máte v této složce zařazené už delší dobu a třeba jste už na ně zapomněli.
Pokud chcete mít v oblíbených písních větší pořádek, lze si vytvořit vlastní playlisty. Můžete si skladby rozřadit např. podle žánrů nebo interpretů.
Repost
Tlačítko repost, funguje podobně jako sdílet na Facebooku. Takto označená skladba se zobrazí na vašem profilu mezi vlastními nahrávkami.
Download, buy, share
Poslední tři tlačítka na která narazíte je download, buy a share. První umožňuje si skladbu stáhnout zdarma. Záleží na autorovi, zda tuto možnost povolí. Druhé vás přesměruje na internetový obchod (např. Beatport), kde si píseň můžete zakoupit. A pomocí posledního tlačítka nasdílíte danou píseň na sociální sítě.
Nahrávání
Autoři hudby mohou svoji tvorbu nahrát na svůj profil. To provedete tlačítkem upload. Tento proces má Soundcloud velmi dobře zpracovaný a vše je intuitivní. Podporována je taktéž funkce drag nad drop. Po dokončení uploadu je možné přidat název skladby, obrázek, tagy, popis, sdílet na sociální sítě, přidat metadata, nastavit viditelnost, oprávnění a licenci (All Rights Reserved nebo Creative Commons včetně různých verzí).
Mobilní aplikace
Pro zařízení se systémem Android nebo iOS je dostupná mobilní aplikace. Po instalaci se stačí přihlásit pomocí svého účtu a ihned máte vše synchronizované.
TIP: Pokud si např. doma na Wi-Fi budete přehrávat svoje oblíbené skladby, aplikace si je uloží automaticky do paměti, takže je později můžete poslouchat i bez internetového připojení.
Placená verze
Přestože je veškeré používání zdarma, Soundcloud má jedno omezení. To bude zajímat především interprety, kteří nahrávají svou tvorbu na Soundcloud. Zdarma je možné nahrát pouze 3 hodiny hudby. Jsou dostupné dvě verze. První s názvem Pro nabízí 6 hodin hudby. Druhá Pro Unlimited je neomezená. Placené verze oproti Free přinášejí navíc podrobnější statistiky o přehrání, nastavení komentářů a žádný limit pro počet stažení. Pokud nemáte v plánu nahrávat větší množství skladeb, bohatě vám postačí verze zdarma.
Závěr
Soundcloud je opravdu zdařilá internetová služba jak pro hudebníky, tak pro běžné uživatele jako posluchače. Všechny funkce jsou velmi intuitivní a ovládání zvládne každý. Pokud si přidáte větší množství interpretů nebo nahrávacích společností, o každodenní porci hudby nebudete mít nouzi. V mém případě Soundcloud zcela nahradil rádio. Potěší i zdařilá mobilní aplikace případně mobilní verze webu.
Baví mě moderní technologie, testování různých online nástrojů a mobilních aplikací. Formou článků se s vámi dělím o rady, návody a recenze toho, s čím mám zkušenosti nebo mi to přijde užitečné a zajímavé. Zajímám se o online marketing a tvořím webové stránky 🙂