Od února 2019 je v ČR podporována služba Apple Pay. Aplikace Wallet však kromě přidání platební karty umí uchovávat i různé druhy lístků, věrnostních karet atd. S podporou lístků pro Apple Wallet jsem se osobně doposud setkal u Booking.com, Airbnb, AXA Pojištění a některých aerolinek. Nicméně firem, které tuto funkci podporují je určitě více.
Co ale dělat, když si chcete přidat do Apple Wallet lístek, ale daná firma tuto možnost nenabízí? Je tu určitý způsob, jak se to dá vyřešit. Uvedený návod je funkční téměř pro všechny druhy čárových nebo QR kódů. To znamená, že stejným způsobem byste měli být schopni uložit například vstupenky na koncerty, věrnostní kartičky apod.
Ukázkový příklad
Řekněme, že jste v situaci, kdy chcete někam letět a provedli jste online check-in, tudíž vám přišel na email boarding pass. Aerolinka však v emailu ani v mobilní aplikaci nenabízí možnost přidání do Apple Wallet.
Já to dělám tak, že si všechny rezervace (ubytování, letenky…) související s cestováním ukládám na Google Disk do speciální složky, kde mám vše pohromadě. Tyto dokumenty si pak hromadně označím a dám zpřístupnit offline. To je pro mě taková záloha. Pokud vás zajímá cestování, podívejte se na můj článek o nejlepších cestovatelských aplikacích.
Apple Wallet je pak pro mě pohodlnější, protože se na Apple Watch umí zobrazit pouze samotný QR kód. V případě telefonu je to také v aplikaci Wallet pohodlnější. Nemusím oproti klasickému zobrazení PDF souboru hledat v dokumentu kód, řešit otáčení, zamykání nebo zhasínání telefonu. (ponechavám stranou, že si můžu uložit samotný QR kód, udělat screenshot, vypnout rotaci displeje apod.)
U odletové brány stejně chtějí většinou pouze načíst skenerem čárový kód a ukázat pas, tudíž nic jiného vlastně ani nepotřebujete. Pokud by byl přece jenom nějaký problém, ukážu kompletní boarding pass z Google Disku.
Zatím jsem mluvil především o důvodech, proč toto řešení používat a jaké jsou výhody. Za mě největší nevýhodou jsou oproti podporovaným lístkům ze strany aerolinek chybějící automatické aktualizace (zpoždění, změna odletové brány…) a detailní informace (čas odletu, číslo sedadla…). To zde už z principu tohoto postupu fungovat nemůže. Na druhou stranu, vytištěná palubní vstupenka vám také žádné aktualizace neumí zobrazit a člověk na letišti stejně sleduje informační tabule, tudíž to není až tak velká překážka.
Výhody
- boarding pass máte uložený offline
- je přístupný také v Apple Watch
- lepší zobrazení kódu pro načtení skenerem
- je to „cool“ 😀
Nevýhody
- neprobíhají automatické aktualizace (zpoždění, změna odletové brány…)
- pokud chcete na lístku detailní informace (čas odletu, číslo sedadla…), musíte je vyplnit ručně
- lístky nevypadají příliš hezky
Jak přidat jakýkoliv kód do Apple Wallet
Existuje několik způsobů, avšak nejjednodušší řešení je stáhnout si aplikaci Pass2U Wallet. Ta umožňuje načíst fotoaparátem čárový nebo QR kód z palubní vstupenky a přidat jej v podobě lístku do Apple Wallet. Celý postup vám ukáže následující video:
- otevřeme aplikaci a načteme QR kód
- zvolíme typ lístku
- volitelně vyplníme další údaje
- potvrdíme přidání do Apple Wallet
Když to shrnu, tak toto řešení je pouze o tom, jak si vložit QR kód do Apple Wallet, nic jiného. Na druhou stranu je to v mnoha situacích přesně to, co člověk potřebuje. Záleží tak čistě na vás, jestli tento postup využijete.
Baví mě moderní technologie, testování různých online nástrojů a mobilních aplikací. Formou článků se s vámi dělím o rady, návody a recenze toho, s čím mám zkušenosti nebo mi to přijde užitečné a zajímavé. Zajímám se o online marketing a tvořím webové stránky 🙂