Nejlepší hudba na soustředění

V dnešním článku bych se chtěl částečně zaměřit na téma soustředění. Obecně oblast, která se týká pojmů jako produktivita, efektivita a soustředění je dosti široká. Můžete se zaměřit na různé návyky, zlepšovat a automatizovat své pracovní činnosti, učit se používat různé aplikace nebo lépe ovládnout ty stávající. V oblasti soustředění to může být třeba přizpůsobení pracovního prostředí, uspořádání úkolů během dne a celá řada dalších kroků, které vám mohou pomoci. Jedna z věcí, která má bezesporu vliv na soustředění a produktivitu je hudba. Na tu se dnes společně podíváme.

To, že hudba má na nás značný vliv nejen při práci, ale třeba během sportovního tréninku asi nebude nikdo zpochybňovat. Nechci v tomto článku rozebírat vědecké studie o tom, co a jak na nás z pohledu hudby funguje, které frekvence mají pozitivní vliv na X a které na Y. Následující řádky budou hodně subjektivní a založené na tom, co mně vyhovuje a mám vyzkoušené, že mi na soustředění pomáhá. Jsem si jistý, že ne každému budou moje doporučení sedět, protože se jedná o hodně individuální záležitost a každý má samozřejmě jiný hudební vkus.

V článku naleznete vybrané “žánry”, u kterých uvedu příklady, v jakých situacích mi fungují a také konkrétní playlisty na Spotify a YouTube. Kromě toho si ukážeme několik aplikací, které se mohou hodit. Pro lepší efekt pak doporučuji používat sluchátka. Pokud pracujete v rušném prostředí, je fajn investovat do sluchátek s funkcí noise cancelling, které vám odstíní okolní ruch a hudba pak lépe vynikne 🙂

 

Aplikace

Noisli

V této aplikaci si libovolně mixujete vlastní zvuky. Mně se například dobře tvoří nápady, když je za oknem bouřka a déšť. Někdo naopak rád pracuje z kavárny nebo z vlaku. A přesně tyto různé zvuky si můžete libovolně mixovat. Snadno vytvoříte atmosféru klidně i hořícího krbu ve vlaku s bouřkou a zpívajícími ptáky za okny. Krativitě se meze nekladou 😀 Pro iPhone je aplikace placená, alternativou zdarma je Noizio nebo RainRain.

Brain FM

Jedná se o placenou službu, kterou je však možné vyzkoušet na nějaký čas zdarma. Je trochu podobná předchozímu Noisli, avšak vybíráte zde již z připravených playlistů. Osobně se mi nejvíce líbí playlist focus. Kromě toho zde naleznete i hudbu pro lepší spánek, studium atd. 

Calm

Aplikace, která podobně jako předchozí zástupce má připravenou hudbu pro různé účely. Varianta zdarma má omezený počet playlistů, ale na rozdíl od Brain.fm není časově limitovaná. Kromě hudby nabízí v angličtině i řízené meditace a pohádky před spaním. 

Relax Melodies

Tato aplikace je dá se říct taková kombinace všech předchozích. Umožňuje namixovat různé zvuky, nabízí připravné playlisty i různé meditace a pohádky. Stejně jako v případě aplikace Calm je část obsahu placená a část zdarma.
Samozřejmě je podobných aplikací celá řada. Výše uvedené však patří mezi ty, které jsem osobně vyzkoušel a jsou populární na AppStoru s dobrým hodnocením.

Podle čeho vybírám hudbu?

Playlisty dále v článku jsou ukázkou “žánrů”, které při práci rád poslouchám. Rozdělil jsem je podle účelu do tří skupin a pojmenoval si je pro svoje potřeby SPRINT, FOCUS a FLOW. Proč zrovna takto?

1) SPRINT

Spouštím ve chvíli, kdy dělám nějakou činnost, která zahrnuje mnoho jednoduchých kroků a nemusím se na ně příliš soustředit. Často je to prácedo které se mi příliš nechce. Je toho hodně a chci vše zvládnout v co nejkratším čase, abych od toho mohl jít pryč. Příkladem mohou být různé téměř rutinní úkoly jako je vyplňování tabulek, práce se soubory, technické úpravy na webu apod. Playlisty zahrnují hudbu v rychlejším tempu, která mi pomáhá zvládnout maximum práce co možná nejrychleji. Stejně jako sprinter, který se snaží rovinku uběhnout za co nejkratší čas.

2) FOCUS

Tyto playlisty mi hrají v pozadí při běžné práci, která je svým charakterem někde mezi SPRINT a FLOW. Vyžaduje různou míru soustředění a také delší dobu trvání. Vzhledem k tomu, že v této skupině úkolů trávím asi nejvíce času, odpovídá tomu i širší výběr různých žánrů. Často je přepínám třeba po 1-2 hodinách poslechu, když už mě daný žánr nebaví a ztrácí svůj efekt.

3) FLOW

Jak už název napovídá, tato hudba přichází na řadu, když chci jenom nechat plynout myšlenky a přemýšlet, případně když dělám nějakou kreativní práci (psaní textů, příprava materiálů, tréninků…). Playlisty zahrnují klidnější melodie, které neruší ani nerozptylují od práce a zároveň mi pomáhají se lépe soustředit. Je to takový příjemný hudební podkres 🙂

Ačkoliv mi toto přizpůsobení hudby podle charakteru činností vyhovuje, není to žádné pravidlo, přes které by nejel vlak. Neznamená to, že bych jednotlivé žánry neposlouchal i při jiném typu práce. Je to spíš přirozený výsledek toho, co jsem na sobě vypozoroval, že mi vyhovuje a funguje. A nyní již zmiňované playlisty 🙂  

 

Playlisty 

SPRINT 

Liquid Drum and Bass

Progressive Trance

FOCUS 

Progressive House

Chilled Beats

Indie Folk

FLOW

Ambient

Chillstep

Sdílet na Pinterestu

Sdílej