Baví mě cestování a také testování různých aplikací a online služeb. Mnoho z nich mi výrazně usnadňuje a zpříjemňuje cestování. Tyto řádky právě začínám psát v letadle.

Možná budete namítat, že podobných článků je spousta a máte pravdu. Přesto jsem se rozhodl si udělat vlastní trochu obsáhlejší článek, kde vám ukážu podle mého názoru nejlepší mobilní aplikace na cestování. Třeba se některé tipy hodí třeba právě vám. V budoucnu když objevím něco nového, přidám to sem.

Nebudu jednotlivé aplikace nějak podrobně popisovat z hlediska ovládání a všech funkcí tak, jak to dělám při podrobných recenzích. Tentokrát tedy stručně vysvětlím, k čemu konkrétní aplikace slouží a proč byste ji měli ve svém telefonu mít. Kromě čistě mobilních aplikací zde uvedu u různé webové stránky, které se mohou při cestování hodit. Článek je trochu delší, takže v případě potřeby se můžete v následujícím menu přesunout na to, co vás konkrétně zajímá.

Nejlepší aplikace na cestování  – obsah článku

  1. Kde sledovat akční letenky
  2. Vyhledávače nejlevnějších letenek
  3. Informace o letištích a letech
  4. Informace o destinacích
  5. Ubytování
  6. Doprava
  7. Mapy a plánování 
  8. Finance 
  9. Ostatní
  10. Závěr

Navíc jak jsem v titulku slíbil, ukážeme si také, jak můžete ušetřit nějaké peníze. V zásadě tu uvidíte 3 způsoby.

První způsob jsou chytré vyhledávače a porovnávače (letenky, ubytování…), díky kterým můžete najít ty nejlevnější nabídky. Druhým způsobem je využití různých promo kódů, které některé služby nabízejí a v článku jsou označeny zeleně. Většinou fungují tak, že stávající uživatel může pozvat nového uživatele, který dostane kredit zdarma (např. na první ubytování, jízdu…). Sluší se říct, že při využití promo kódu získám většinou nějaký bonus i já, takže je to win-win. Stejně tak můžete i vy pozvat někoho dalšího. Rozhodnutí je čistě na vás. Poslední způsob, který někdy využívám je cashback portál, díky kterému můžet snadno získat část peněz zpět.

Akční letenky

Nejrychlejší letenky

Česká mobilní aplikace, která sdružuje akční letenky z níže uvedených webů. Pokud se vám nechce dělat vlastní řešení pro sledování letenek přes RSS, sociální sítě, email apod., je to celkem pohodlný způsob. Placená varianta vám pak nabídne pokročilejší možnosti a rychlejší informace o akčních letenkách.

Cestujlevně

Asi nejznámější český portál s akčními letenkami. Kromě toho zde naleznete i další informace jako jsou podrobnosti o destinacích, průvodci, návody na cesty z letiště, fórum atd.

Honzovy letenky

Fajn stránka na akční letenky, která sice nemá tolik doplňkových informací jako předchozí web, což ale ničemu nevadí. Zaměření je na akční letenky a přesně to zde najdete.

Obleť svět

Web, který je přidružený k vyhledávači Flightics a soustředí se převážně na eurotripy. Pokud máte chuť navštívit několik měst během jednoho výletu za rozumnou cenu, tady najdete super tipy.

Ostatní

Zaleťsi

JakNaLetenky

HappyFly

Levnocestování

Vyhledávače letenek

Momondo

Můj nejoblíbenější vyhledávač letenek. Zejména, pokud víte kdy a kam chcete letět. Přehledné popisy letů, pokročilé možnosti filtrování dělají hledání letenek rychlejším a pohodlnějším.

Skyscanner

Dost podobný a z mého pohledu ve vyhledávacích schopnostech srovnatelný s vyhledávačem Momondo, jenom v trochu jiném grafickém kabátě. Líbí se mi jejich cenový kalendář, což mi pomáhá najít nejlepší cenu zejména v situacích, kdy jsem v termínech více flexibilní.

Azair

Vzhledově nepříliš přívětivý vyhledávač, který je ale skvělý pro vyhledávání letenek po Evropě. Jakmile se trochu zorientujete, můžete si nastavit mnoho parametrů přesně podle svých potřeb. Pomocí tohoto vyhledávače jsem například plánoval svůj letní eurotrip do 4 hlavních měst.

Kiwi

Populární vyhledávač z Brna, který vypadá a hledá dobře. Jeho předností je kombinace letenek různých low cost společností a garance při zpoždění letů. Letenky jsou proto o něco dražší, než když si je koupíte přímo u letecké společnosti nebo jiného prodejce.

Flightics

Další český výtvor, který se specializuje především na plánování eurotripů. Zadáte například, že chcete navštívit čtyři konkrétní města během prvních dvou týdnů v červenci a v každém městě chcete strávit 2-4 dny. Vyhledávač vám zvolí nejlepší pořadí zastávek a vybere nejlepší a nejlevnější letenky. Cena je stejně jako v případě Kiwi o trochu vyšší než když si koupíte letenky jednotlivě přímo u letecké společnosti.

Ostatní

Informace o letištích a letech

Flightradar24

Jak název napovídá, jedná se o aplikaci pro sledování pohybu letadel. Pokud třeba sedíte na letišti a koukáte na přistávající letadlo, v aplikaci se můžete v reálném čase podívat na podrobné informace (typ letadla, cílová destinace, rychlost…). Můžete si také zobrazit tabuli odletů a příletů konkrétního letiště apod.

FlightAware

Aplikace, která je podobná jako Flightradar, jen v trochu jiném designu. Poskytne aktuální informace o letech, bránách, zpožděních, letištích atd. Pokud třeba na někoho čekáte na letišti, můžete si zobrazit pozici letadla, zpoždění atd. Pro zobrazování některých údajů mi přijde přehlednější Flightradar, pro jiné zase Flightaware. 

SeatGuru

V této aplikaci stačí zadat aerolinku, číslo letu a ihned zjistíte, která sedadla v letadle jsou nejlepší z hlediska prostoru, pohodlí atd.

Ostatní

CheckMyTrip

App in the Air

Informace o destinacích

Cestujlevne

Kromě akčních letenek zde naleznete základní informace o destinacích, různé průvodce, návody na cesty z letiště, doporučení co navštívit apod. Pokud například narazíte na akční letenku do destinace o které nemáte příliš informací, podíváte se na tento web a na jednom místě máte základní informace o sezóně, cenách, vízových povinnostech, očkování, bezpečnosti atd. Díky tomu zjistíte, že akční letenka je sice hezká, ale v tu dobu v destinaci řádí období dešťů a nemá smysl tam jezdit. 

Cestolet

Projekt, který se mi v poslední době hodně líbí, avšak zatím není tak obsáhlý jako předchozí web. Kromě užitečných článků a funkcí spjatých s uživatelským profilem zde oceňuji především pěkně zpracovaný přehled se základními informacemi o destinacích. Kromě toho jsou zde i recenze a články českých uživatelů, kteří danou lokalitu také navštívili.

Ministerstvo zahraničí

Místo, kde naleznete oficiální a aktuální informace o destinacích, bezpečnostní situaci, důležité kontakty atd.

Numbeo

Tato stránka vám poskystne informace o nákladech na život v různých částech světa. Můžete snadno porovnat ceny mezi různými místy na světě. Jako alternativu můžete vyzkoušet web Expatistan.

Ubytování

Booking.com

Asi nejznámější a v mém případě nejoblíbenější služba pro rezervaci ubytování. Zatím všechny moje pobyty proběhly bez problémů. Mobilní aplikace je skvělá a dostupná je i telefonická podpora v češtině. Když si zvyknete na to, kam se dívat a jaké věci si při rezervaci hlídat, je to asi nejlepší způsob.

Airbnb

Původně pouze sdílené ubytování, kde v dnešní době naleznete už prakticky vše. Od sdílených pokojů až po obrovské soukromé apartmány. Doporučuji vždy porovnávat i s Bookingem, protože Airbnb nemusí být vždy výhodnější. Mně osobně jejich aplikace příliš nevyhovuje, přesto mnoho lidí na ubytování v soukromí nedá dopustit. Já jsem přes Airbnb spal v Paříži a neměl jsem problém.

HotelTonight

Luxusnější ubytování za akční ceny, zejména pokud hledáte hotel na poslední chvíli. 

Agoda

Alternativa k Bookingu, kde většinou naleznete podobné ceny. Avšak občas tu můžete narazit na stejný pokoj třeba i o stovku levněji. V Asii má pak  Agoda v některých lokalitách širší nabídku.

Dayuse

Ideální řešení, pokud hledáte pokoj na denní využití (například přiletíte do destinace brzy ráno a chcete se pouze dospat). Jsou zde dostupné luxusní pokoje za zlomek ceny a přístup máte obvykle i k hotelovému vybavení (wellnes, bazén…)

Doprava

Uber

Známá a celosvětově rozšířená aplikace slouží jako alternativa ke klasickému taxi. Stačí stáhnout aplikaci, vyplnit požadované údaje, zadat místo kam chcete jet a počkat až pro vás přijede řidič. Cenu jízdy si můžete zjistit předem, takže nehrozí nečekané částky za jízdu.

Bolt (dříve Taxify)

Služba, která je dostupná v zahraničí i některých městěch ČR. Funguje na stejném principu jako známější Uber. 

Lyft

Tato služba funguje zejména v USA, kde je plnohodnotnou konkurencí Uberu. Pokud plánujete cestu do USA, může se vám hodit.

CityMapper

Výborná aplikace do města, která vás bude navigovat přesně a jasně až do cíle. Kromě veřejné dopravy (metro, autobusy,vlaky …) zvládá oproti jiným aplikacím velice dobře i lodní přívozy, stanoviště pro sdílená kola atd. Má také aplikaci pro Apple Watch, takže třeba v metru stačí sledovat pokyny na hodinkách, kdy máte vystoupit. Aplikaci jsem hodně využíval v New Yorku.

Rome2Rio

Tohle je takový zahraniční IDOS. Pokud hledáte spojení v zahraničí mezi různými městy nebo i státy, tohle je fajn pomocník. Zobrazuje různé varianty trasy (cena, dopravní prostředky…). Zvládá autobusy, vlaky, letadla, taxi atd. Jako alternativu můžete vyzkoušet aplikaci Moovit.

Sdílená kola

Při cestování po městech se mi mnohokrát osvědčilo půjčení kola. Moje zkušenost je taková, že toho stihnete více navštívit, nebolí vás nohy a je to větší zábava. Pokud má město dobré pokrytí s jednotlivými stanicemi, je to v některých případech lepší volba než MHD. Záměrně neuvádím žádnou aplikaci, protože ve městech často fungují různé služby. 

Mapy a plánování

Google Mapy

Známé mapy a navigace od Googlu. Pokud v daném městě není CityMapper, používám je pro navigaci, hledání spojení v MHD, uložení adresy hotelu, vyhledávání míst atd. Navíc je možné si uložit část mapy (např. celé město) pro offline použití, což mi pro moje potřeby většinou dostačuje.

Google Trips

Výborná aplikace pro cestovatele. Na jednom místě naleznete svoje rezervace ubytování, letenek, jízdenek atd. (pokud používáte Gmail). Zároveň si zde můžete zobrazit a následně přidat do svého výletu populární místa v dané lokalitě. Dříve jsem hledal články TOP 10 míst v Barceloně atd. Nyní jenom otevřu aplikaci, zobrazím si populární turistická místa a přídám si je do výletu. Většinou se můj výběr stejně na 90% shoduje se zmiňovanými články. Navíc se tato místa zobrazí i v Google Mapách.

Sygic Travel

Alternativa Google Trips. Dříve jsem použival právě Sygic kde jsem si zakoupil i placenou variantu, ale bohužel po posledních aktualizacích se pro mě stala jejich aplikace nepoužitelnou. Ale třeba zrovna vám bude Sygic Travel vyhovovat. Mají také celkem povedenou navigaci do auta.

TripAdvisor

Známý cestovatelský průvodce, který vám poradí s výběrem hotelů, restaurací a především zajímavých míst k navštívení. To vše je doplněno o základní informace, hodnocení uživatelů, doporučení apod.

Finance

Cashback

Služba, díky které získáte část peněz z nákupů zpět. Zde si můžete přečíst, co to je cashback portál a jak funguje. Pro nás jako cestovatele je fajn, že takto můžete ušetřit například při nákupu u Booking.com V mém případě je to při ceně 1000 Kč za noc většinou nějakých 50 Kč zpět. To není špatné na to, že před samotnou rezervací pouze kliknete na tlačítko.

Revolut

Zajímavá a stále populárnější banka jako stvořená pro cestovatele. Nejvyhodnější převody měn, vyladěná mobilní aplikace a vychytané funkce, které jinde nenajdete. Mě tahle banka opravdu baví a v zahraničí ji rád využívám.

Curve

Další populární fintech startup, který možňuje nahrát si několik platebních karet do jedné. Tu spravujete kompletně přes mobilní aplikaci podobně jako Revolut kartu (tu sem samozřejmě můžete přidat také). Mezi zajímavé funkce patří  možnost již proběhlou transakci zpětně přeúčtovat na jinou kartu.

Spendee

Aplikace pro monitoring financí (výdaje, příjmy…) včetně různých kategorií. Můžete si také připojit bankovní účet pro automatickou synchronizaci. Alternativami jsou aplikace Wallet nebo MoneyLover.

SettleUp

Vyřeší za vás vyrovnání společné útraty mezi členy skupiny například při cestování, pokud každý platí za ostatní něco jiného (jídlo, vstupy, ubytování).

XE Currency

Jednoduchý převodník měn do mobilu.

Ostatní

Google Překladač

Známý překladač od Googlu, který nabízí uložení jazyků také offline. Kromě toho umožňuje v online režimu překlad mluveného slova z jednoho jazyku do druhého.

Pocket

Do této aplikace si uložíte články, které si chcete přečíst později.  Hlavní výhodou je možnost čtení i v offline režimu, takže je to ideální třeba do letadla, když nemáte přístup k internetu.

Google Disk

Cloudové uložiště, kam si můžete nahrát důležité dokumenty na cesty. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit kopie dokladů, rezervací apod.  Nahrané soubory můžete mít přístupné také offline.

Spotify

Oblíbená hudební streamovací služba. V premium verzi můžete hudbu poslouchat i offline. Na cesty i pro běžné používání super věc.

Been

Do této aplikaci si můžete zaznamenávat, jaké země jste během svého cestování navštívili. Zaškrtnutá místa se barevně ukazují na mapě světa.

Rentalcars

Pokud si potřebujete během cestování půjčit auto, zde naleznete srovnání jednotlivých půjčoven a cenové nabídky na různé typy vozů.

Wifimap

Hesla na Wi-Fi sítě po celém světě.

Windy

Výborná aplikace pro předpověď počasí.

Audioteka

Audioknížky v aplikaci do mobilu.

Závěr

V článku jsem shrunul podle mého názoru nejlepší cestovatelské aplikace. Vím, že je to dost individuální záležitost, u mnoha aplikací najdeme celou řadu alternativ, které mohou někomu vyhovovat více. Snažil jsem se zařadit aplikace, které skutečně používám, mám s nimi zkušenost nebo mi alespoň přijdou zajímavé a mohly by se někomu hodit. Pokud znáte aplikaci, bez které se neobejdete a myslíte, že stojí za to ji sem přidat, můžete mi poslat tip.

Sdílet na Pinterestu

Sdílej