Jak pojmenovat…?
Ať už zakládáte firmu, chystáte webové stránky, nový produkt nebo rozjíždíte zcela nový projekt, tak jedním z důležitých kroků je výběr správného názvu. A jednoduché to není především v případech, kdy Vám na jméně opravdu záleží. Jak tedy vymyslet jméno firmy, produktu apod. tak, aby bylo do budoucna úspěšné a nevznikly žádné zbytečné komplikace? Stačí se držet základních pravidel…
Jaká kritéria by měl ideální název splňovat?
- krátký
- jednoduchý
- snadno zapamatovatelný
- srozumitelný
- originální
- kreativní
- poutavý
- smysluplný
- reprezentativní
- výstižný
- nezaměnitelný
- bez zbytečností
- bez podivných symbolů a znaků
- bez vulgarit a lží
Pokud se zamyslíme nad uvedenými body, uvědomíme si, že jsou vcelku logické, ale během vymýšlení člověk na některé z nich často zapomíná. Zvolený název nás přece jen může provázet po dlouhou dobu (desítky let). Z toho důvodu bychom měli přemýšlet i do budoucna a položit si další otázky.
Je možné, že budu směřovat i na zahraniční trhy? Rozšiřovat pole působnosti (nové produkty, další obory podnikání, širší zaměření webu…?).
Pokud svou firmu pojmenujeme „Vodoměry Praha“, tak si lidé okamžitě dokážou představit, jakou činností se zabýváme. Ale co když začneme v budoucnu vyrábět i další produkty nebo působit na dalších místech ČR? Bude jméno, které jsem vymyslel stále použitelné? A co když zamíříme za hranice? Jaká bude výslovnost, psaná forma, smysl našeho názvu v cizím jazyce? Nemá ve zdejší kultuře odlišný nebo vulgární význam?
Konkurence
V případě webových stránek které jsou dnes prakticky nutností nás bude zajímat, zda je volná doména .cz případně .com a další. Proto bychom měli vymyšlené názvy vyhledávat a ověřovat, zda už někdo stejné jméno nepoužívá případně v jakém oboru. Najednou zjistíme, že faktorů, které musíme zvážit je více, než se na první pohled může zdát. Na druhou stranu pečlivým výběrem můžeme předejít problémům, které by v budoucnu mohly nastat.
Náš vymyšlený název bude tvořit základní kámen naší „image“ ale i komunikace se zákazníky a partnery (v reklamě, vizitkách, propagačních předmětech, služebních vozech, dopisech, emailech, sociálních sítích…). Proto bychom měli ostatním komunikaci s námi ulehčit tím, že vybereme takové jméno, které bude jednoduché, nezaměnitelné, snadno zapamatovatelné a bude nás skvěle reprezentovat.
Příklady názvů některých firem:
Podle jména zakladatele: Henry Ford, Robert Bosh, Louis Vuitton
Zkratky: BMW (Bayerische Motoren Werke), VW (Volks-Wagen), CZC (Czech Computer)
Nové slovo: Alza, Google, Microsoft
Popis činnosti: Autodoprava Novák
Možností jak vymyslet název firmy je skutečně mnoho a velmi záleží i na oboru podnikání.
Rady na závěr:
- Soustřeďte se na svou práci, kterou budete neustále zdokonalovat. Snažte se být lepší než ostatní. Můžete mít skvělý název, ale pokud Vaše odvedená práce (produkt, služba…) bude mizerná, žádné jméno to nezachrání. Na druhou stranu dobře zvolený název Vám může výrazně pomoci.
- Všechny nápady si pište, můžete se k nim vracet, různě je kombinovat a upravovat. Některé nápady třeba využijete v budoucnu.
- Vyslovujte vymyšlené názvy nahlas, poslouchejte jak zní, jestli jsou srozumitelné a představte si, že název někomu sdělujete po telefonu. Bude dotyčný názvu rozumět a schopen jej zopakovat nebo si správně zapsat? Dokážete si zvolené jméno představit v reklamě (televize, rádio…)?
- Název zkoušejte skloňovat. Jak to bude znít, když se o něm lidé budou povídat nebo psát?
- Vymýšlení dejte čas, zbytečně proces neuspěchejte a nápady nechte „uležet“. Konzultujte je s dalšími lidmi.
Hodně štěstí 😉
V dalším článku si řekneme, jaká pravidla platí pro tvorbu loga…

Baví mě moderní technologie, testování různých online nástrojů a mobilních aplikací. Formou článků se s vámi dělím o rady, návody a recenze toho, s čím mám zkušenosti nebo mi to přijde užitečné a zajímavé. Zajímám se o online marketing a tvořím webové stránky 🙂